HomeMedycyna estetycznalaser frakcyjny CO2 (ablacyjny)

laser frakcyjny CO2 (ablacyjny)

odmładzanie i usuwanie blizn

Spis treści

  Stosowanie lasera CO2 ma znaczący wpływ na opóźnienie procesu starzenia i zatrzymanie upływającego czasu widocznego na naszej twarzy. Działanie lasera CO2 polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, co zapoczątkowuje proces odbudowy nowego kolagenu.

   

  Światło lasera frakcyjnego przenika w głąb skóry, gdzie pochłaniane jest przez zawartą w komórkach wodę. W efekcie reakcji fotochemicznej woda obecna w tkance ulega podgrzaniu, a następnie odparowaniu, czyli tzw. ablacji. Efektem tego są mikropunktowe uszkodzenia skóry, pomiędzy którymi występują wysepki skóry nieuszkodzonej, z której to właśnie możliwy jest szybki proces regeneracji.

   

  Podczas jednego zabiegu uszkodzeniu ulega około 15-30% powierzchni skóry, zatem 70-85% to zdrowa skóra potrzebna do odbudowy kolagenu i szybkiego gojenia. Jednocześnie dochodzi do wydzielenia ciepła, które uszkadza komórki, w tym również komórki kolagenowe, co stymuluje procesy naprawcze.

   

   

  Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego? 

   

  Zabieg laserem frakcyjnym CO2 rozpoczynamy od nałożenia środka znieczulającego (pod okluzją) w postaci kremu na około 40 minut przed zabiegiem. Po tym okresie skórę oczyszczamy z nadmiaru kremu i odkażamy, a następnie przystępujemy do zasadniczej procedury, czyli działania promieniowania laserowego na skórę.

  Celem złagodzenia dolegliwości odczuwanych przez pacjenta w trakcie zabiegu stosujemy nadmuch chłodnego powietrza.

   

   

  Laser frakcyjny – skóra po zabiegu oraz zalecenia

   

  Po zabiegu skóra jest lekko napięta, zaczerwieniona jak po opalaniu, może być odczuwane lekkie pieczenie, uczucie gorąca na twarzy lub innej okolicy ciała poddanej zabiegowi.

   

  Na powierzchni skóry widoczna jest nieskończona ilość białych mikropunkcików, czyli skóra jest „ podziurkowana”. Proces złuszczania i gojenia trwa kilka dni. Przez okres pierwszych 2-3 dni występuje przemijający rumień i obrzęk, może być też widoczne zbrązowienie skóry, które ustępuje pod wpływem złuszczania się naskórka w ciągu paru dni (3-7 dni).

   

  Nie zaleca się wówczas stosowania makijażu, a jedynie kremy łagodzące podrażnienia. Zarówno zaczerwienienie jak i obrzęk nie wyłączają pacjenta całkowicie z życia codziennego, a jedynie z życia zawodowego, o ile jest to kontakt w pracy z innymi ludźmi.

   

  Okres całkowitej rekonwalescencji maksymalnie trwa do 14 dni po zabiegu, po tym okresie można zaobserwować wyraźną poprawę wyglądu skóry. Jest to dopiero początek bowiem tworzenie nowego kolagenu następuje w kolejnych miesiącach.

   

   

  Laser frakcyjny - efekty po zabiegu

   

  Efekt przeprowadzonego zabiegu można w pełni ocenić dopiero po upływie 3 -6 miesięcy. W przypadku profilaktyki, kiedy chcemy odświeżyć skórę można poprzestać na jednym zabiegu, natomiast w przypadku gdy potrzebna jest większa regeneracja skóry, zabieg można powtórzyć najszybciej po upływie 1 miesiąca. O częstości wykonywanych zabiegów decyduje lekarz dobierając go indywidualnie do każdego pacjenta.

   

   

  Laser frakcyjny + osocze bogatopłytkowe

   

  Zabiegi z użyciem lesera CO2 w zależności od potrzeb łączy się często z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego aplikowanego bezpośrednio po zabiegu, które wnika w głąb skóry poprzez mikrouszkodzenia spowodowane laserem. Taka kombinacja technik pozwala uzyskać lepsze efekty końcowe, jak również okres regeneracji i gojenia skóry jest znacznie szybszy.

   

   

  Różnice między laserem frakcyjnym ablacyjnym a nieablacyjnym 

   

  Laser nieablacyny powoduje podgrzanie skóry wewnątrz bez naruszenia zewnętrznej warstwy. W przypadku lasera ablacyjnego jakim jest laser CO2, warstwa zewnętrzna ulega uszkodzeniu i dochodzi do jej złuszczania. Mimo iż, proces gojenia w przypadku pierwszym jest znacznie krótszy, efekt końcowy jest dużo słabszy, a zatem skuteczność tego pierwszego jest zdecydowanie mniejsza.

   

  Porównując oba lasery, aby uzyskać taki sam efekt terapeutyczny w przypadku zastosowania lasera nieablacyjnego należy wykonać ten zabieg w ilości od 3-5, a zatem ekonomicznie oznacza to znacznie wyższe koszty, jak również więcej czasu poświęconego na kolejne procedury. Brak złuszczania skóry po zastosowaniu lasera nieablacyjnego sprawia, że skóra nie jest odpowiednio odświeżona ani odmłodzona, co jest charakterystyczne dla lasera ablacyjnego.

   

   

  Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

   

   

   

  Przeciwwskazania do zabiegu

   

   

   

  Możliwe powikłania

   

  Zabieg z użyciem lasera CO2 w rękach doświadczonego lekarza jest zabiegiem bezpiecznym. Zawsze jednak istnieje teoretyczne ryzyko możliwych powikłań, o czym każda pacjentka musi być poinformowana zanim zdecyduje się na procedurę. Po zabiegu może dojść do powstania przebarwień pozapalnych, które na ogół ustępują po 2-3 tygodniach. Niestosowanie się do zaleceń lekarza i brak zachowania higieny pozabiegowej może prowadzić do infekcji skóry czy powstania blizn.

   

   

  Zalecenia po zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego

   

  Po zabiegu musi być zachowana odpowiednia higiena skóry, stosowanie niedrażniących środków myjących, nawilżanie skóry i natłuszczanie (stosowanie Bapantemu w kremie, Medidermu). Bezwzględny zakaz opalania i stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.