HYDROKSYAPATYT WAPNIA Z KWASEM HIALURONOWYM
(Pierwszy hybrydowy biostymulator tkankowy)
Każdy z nas chciałby jak najdłużej zachować swoją młodość. Niestety czas jest nieubłagany dla każdego z nas. Zegara biologicznego nie da się oszukać , można go natomiast spowolnić, stosując zabiegi biostymulujące i rewitalizujące, które są w stanie ten " zegar " zatrzymać lub wręcz go cofnąć, aby przywrócić twarzy młody atrakcyjny wygląd . Jednym z takich zabiegów jest właśnie zabieg z wykorzystaniem Hydroksyapatytu wapnia w połączeniu z kwasem hialuronowym.
Gdzie występuje hydroksyapatyt wapnia
Hydroksyapatyt wapnia to składnik tkanki łącznej występujący w warunkach naturalnych w kościach i zębach. Produkt ten jest w 100 % biokompatybilny, zawiera wapń i fosfor, które są naturalnym składnikiem ludzkich tkanek, nie wywołuje zatem reakcji alergicznych.
Co zawiera hybrydowy biostymulator tkankowy
Składa się z mikrosfer hydroksyapatytu wapnia o średnicy 25-45 mikronów, które są połączone z usieciowanym kwasem hialuronowym (20 mg/ml ). Preparat ten działa dwukierunkowo, poprzez kwas hialuronowy, który dodaje tkance objętości, natomiast mikrosfery hydroksyapatytu pobudzają fibroblasty do wzrostu i produkcji składników macierzy zewnątrzkomórkowej -kolagenu ( typu I i III ) i elastyny. Od pierwszego tygodnia utworzone są włókna kolagenu typu I i w mniejszej ilości typu III , a z czasem te proporcje zmieniają się na korzyść kolagenu typu III. Proces tworzenia kolagenu trwa do 12 miesięcy, natomiast hydroksyapatyt wapnia z czasem w sposób naturalny i bezpieczny ulega biodegradacji i jest wydalany z oraganizmu.
Dla kogo zabieg z Hydroksyapatytem wapnia
Kobiety i mężczyźni w wieku około 40 lat +
- z wiotkością skóry potwierdzoną pozytywnym wynikiem testu zwanym " pinch test " ( test oceniający wiotkość skóry, polegający na uchwyceniu skóry między palcami w jej odwiedzeniu, aby sprawdzić na ile jest wiotka)
- z utratą elastycznośći skóry
- z cieńką skórą
- z uszkodzeniami skóry ( zmiany powstałe w wyniku działania wolnych rodników : palenie tytoniu , zbyt duża lub trwająca latami ekspozycja na promieniowanie UV)
- co najmniej jeden miesiąc po zabiegu z zastosowaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, w tym samym obszarze twarzy i w tej samej warstwie
- co najmniej 1 miesiąc po zabiegu z użyciem laserów oraz innych urządzeń wykorzystujących żródła energii ( Energy -Based Devices, EBD ) , takich jak ultradzwięki, radiofrekwencja mikroigłowa
- w przypadku wcześniejszego zabiegu z zastosowaniem innego biostymulatora z hydroksyapatytem wapnia , kolejny można wykonać 1 rok po zabiegu , w szczególnych przypadkach zabieg można powtórzyć po 6 miesiącach (bardzo duża wiotkość skóry, brak zadawalających efektów po pierwszym zabiegu)
- w przypadku wcześniejszego zabiegu z zastosowaniem nici innych niż z kwasu polimlekowego, zabieg z wykorzytaniem hydroksyapatytu wapnia , w tym samym obszarze twarzy można wykonać 1-2 lat po zabiegu ( po rozpuszczeniu się nici ) w tym samym obszarze twarzy
- w przypadku wcześniejszych zabiegów z zastosowaniem kwasu L-polimlekowego ( preparat , nici ) czy też polikaprolaktonu, nie zaleca się zabiegu z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia w tym samym obszarze twarzy
Przeciwskazania do stosowania hydroksyapatytu wapnia
- u pacjetów ze znaną nadwraliwością na którykolwiek ze skłądników produktu
- u pacjentów z nadwrażliwością na Lidokainę lub na amidowe środki znieczulające o działaniu miejscowym.
- U pacjentów z chorobami skóry lub nieprawidłowym stanem skóry
- u pacjentów z infekcją lub stanem zapalnym ( ostrym lub przewlekłym ) w miejscu lub w pobliżu miejsca zabiegu
- U pacjentów ze skłonnością do tworzenia bliznowca, hipertroficznych blizn, lub do rozwijania się stanów zapalnych skóry
- u pacjentów z reakcją anafilaktyczną i/lub ze złożonymi silnymi alergiami w wywiadzie
- u pacjentów ze stwierdzoną nadwraźliwością na steroidy lub u których leczenie steroidami jest przeciwskazane
- u pacjentów z opryszczką
- u pacjentów poniżej 18 roku życia
- u kobiet karmiących piersią lub w ciąży
- u pacjentów leczonych substancjami mogącymi przedłużać krwawienie (np aspiryna, leki p-zakrzepowe, niesteroidowe leki przeciwzalalne i przeciwbólowe NLPZ )
Jak przebiega zabieg
Po konsultacji z lekarzem i zebraniu wywiadu, skóra jest oczyszczana i dezynfekowana, a następnie za pomocą kaniuli preparat jest podawany w wyzanaczone partie twarzy. Użycie kaniuli sprawia, że zabieg jest bezpieczny i i stosunkowo mało bolesny, tym bardziej że ma w swoim składzie środek znieczulający, choć jest to zmienne osobniczo. Po dokonaniu injekcji wykonuje się delikaty masaż skóry w celu zapewnienia równomiernego rozmieszczenia preparatu. Czas zabiegu to 30-40 minut. Procedura jest małoinwazyjna, także można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków i pracy.
Efekty po zabiegu
Rezultaty przeprowadzonego zabiegu są widoczne natychmiastowo. Jest to związane z obecnością w preparacie usieciowanego kwasu hialuronowego, a hydroksyapatyt wapnia, który stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu sprawia, że efekty zabiegu są widoczne z każdym dniem i gwarantują naturalny i młody wygląd na długo. Badania klinicze wykazały, że efekty zabiegu mogą utrzymywać się nawet do 2 lat w zależności od ilości wstrzykniętego preparatu, kondycji skóry, wieku pacjenta i stylu życia.