KIEDY POWINNA ODBYĆ SIĘ PIERWSZA WIZYTA GINEKOLOGICZNA?
według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 r pierwsza wizyta u ginekologa powinna być przeprowadzona pomiędzy 12 a 15 rokiem życia, kiedy młoda dziewczyna jest już po pierwszej miesiączce. Część specjalistów jest zdania, że z wizyta można poczekać jeśli miesiączki są regularne i nie ma żadnych niepokojących dolegliwości oraz jeśli nie planuje się współżycia. Niemniej jednak pierwsza wizyta powinna mieć miejsce przed 25 rokiem życia oraz wówczas, gdy planuje się rozpoczęcie współżycia, ale nie później niż w 25 roku życia.
PYTANIA, KTÓRE MOŻE ZADAĆ GINEKOLOG PODCZAS PIERWSZEJ WIZYTY
Na pierwszej wizycie ginekolog zapyta się o cykl miesiączkowy czy jest regularny, ile trwają krwawienia i przerwy między nimi, czy są one obfite czy skąpe, bolesne oraz jaka jest data pierwszej i ostatniej miesiączki. Przeprowadzi również wywiad ogólny dotyczący zdrowia i stosowanych leków.
JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIERWSZEJ WIZYTY GINEKOLOGICZNEJ?
Większość badań ginekologicznych przeprowadza się niezależnie od okoliczności, niemniej jednak pacjentka na planowaną wizytę powinna kierować się przede wszystkim własnym kalendarzem cyklu miesięcznego. Najlepszym momentem na wizytę dla kobiet w wieku rozrodczym jest termin pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu miesięcznego. U pań nie miesiączkujących może być to dowolny dzień w miesiącu. W przypadku, gdy jest konieczność wykonania USG dopochwowego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wizytę pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu. Warto wiedzieć, że przed badaniem USG dopochwowym, należy opróżnić pęcherz moczowy.
BADANIE GINEKOLOGICZNE
Przeprowadzane jest na specjalnym fotelu ginekologicznym. Obok gabinetu znajduje się łazienka w której pacjentka może przygotować się do badania. Dostępna jest jednorazowa odzież ginekologiczna do badania, którą pacjentka zakłada w pomieszczeniu przygotowawczym. Lekarz wyjaśni w jaki sposób należy położyć się na fotelu ginekologicznym, aby czuć jak najmniejszy dyskomfort podczas badania. Pierwszy etap badania to ocena zewnętrznych narządów płciowych, kolejny etap to badanie pochwy i ocena szyjki macicy przy użyciu specjalnego jednorazowego wziernika. Na tym etapie można pobrać specjalną szczoteczką materiał do badania cytologicznego. Na koniec lekarz przeprowadza badanie dwuręczne, w czasie którego, ocenia położenie, wielkość, ruchomość macicy i jajników.
JAK CZĘSTO WIZYTY U GINEKOLOGA?
Wizyta kontrolna u ginekologa powinna odbyć się raz w roku. Według NFZ cytologia powinna być wykonana co 3 lata, niemniej jednak badania cytologii płynnej pozwalają wykryć raka szyjki macicy jeszcze w stanie przedinwazyjnym, dlatego też warto cytologię wykonać raz w roku.