HomeChirurg naczyniowyskleroterapia

skleroterapia

Skleroterapia Gdynia – skuteczne leczenie żylaków

Spis treści

     

    Żylaki to poważny problem zdrowotny, który dotyka ludzi niezależnie od wieku. Dla wielu osób, to nie tylko defekt kosmetyczny, to codzienna dolegliwość, z którą muszą mierzyć się na każdym kroku. Przyczyn powstawania żylaków jest wiele, od predyspozycji genetycznych, poprzez nasze życiowe wybory: siedzący styl życia, złą dietę, aż po szkodliwe dla naszych nóg nawyki, takie jak chodzenie na wysokich obcasach, czy długie godziny spędzone na stojąco. Ignorowane w początkowym stadium poszerzone naczynia żylne, które widoczne są pod skórą, mogą przeistoczyć się w bolesne, nabrzmiałe, i wystające ponad powierzchnię skóry żylaki, które stają się nie tylko problemem estetycznym i szpecą nasze nogi, lecz przede wszystkim zdrowotnym. Współczesna medycyna oferuje nam leczenie pajączków, czyli tzw. teleangiektazji, czy też dużych żylaków metodami bezoperacyjnymi, które umożliwią nam minimalny okres rekonwalescencji i szybki powrót do codziennych obowiązków. Zrzućmy więc ten ciężar cierpienia i przyjrzyjmy się jednej z nich.

     

     

    Skleroterapia żylaków – co to jest?

     

    Skleroterapia żylaków to bezoperacyjna metoda leczenia żylaków oraz mniejszych naczyń żylnych nazywanych pajączkami, w nomenklaturze medycznej teleangiektazjami. Procedura ta polega na wstrzyknięciu do żyły leku w postaci płynnej lub w postaci piany, który powoduje kontrolowaną reakcję zapalną wewnątrz naczynia. W efekcie doprowadza to do zamknięcia światła naczynia, naczynie żylne z czasem włóknieje, a następnie staje się niewidoczne na skórze.

     

    Skleroterapia to małoinwazyjna metoda usuwania żylaków, co oznacza, że można ją przeprowadzić ambulatoryjnie bez konieczności hospitalizacji i nie wymaga użycia znieczulenia ogólnego, gwarantuje również szybki powrót do codziennych czynności życiowych oraz pracy bez konieczności brania zwolnienia lekarskiego.

     

     


    Powody powstawania żylaków kończyn dolnych

     

    Żylaki kończyn dolnych to problem, którego nie należy ignorować – żylaki mogą być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych. Zasadniczym czynnikiem sprzyjającym ich powstaniu jest dysfunkcja zastawek żylnych, które przestają prawidłowo funkcjonować, efektem czego jest refluks żylny czyli cofanie się krwi. Doprowadza to do poszerzenia naczynia żylnego, co może prowadzić do zastoju żylnego i powstania zakrzepicy żylnej. Wśród najbardziej znaczących przyczyn powstawania żylaków wymienia się:

     

    Czynniki genetyczne: Skłonność do żylaków może być dziedziczna. Jeśli w rodzinie występowały przypadki żylaków, ryzyko ich wystąpienia znacząco wzrasta.

     

    „Wykazano, że jeśli oboje z rodziców mają żylaki, ryzyko rozwoju ich u dzieci wynosi 90 %, natomiast, jeśli jedno z rodziców jest obciążone chorobą, ryzyko rozwoju PNŻ ( przewlekłej niewydolności żylnej ) u dziewcząt wynosi 62 % a u chłopców 25 %. Jeśli oboje z rodziców są zdrowi, ryzyko zachorowalności na PNŻ u potomstwa wynosi 20 %[1]„ [2]"

     

     

    Poznawanie oraz uświadamianie sobie czynników sprzyjających powstawaniu żylaków jest kluczowe dla zapobiegania rozwojowi tej dolegliwości oraz skutecznego leczenia żylaków.

     

     

    Wskazania do zabiegu leczenie pajączków i żylaków

     

    Skleroterapia to sprawdzony, niechirurgiczny sposób na pozbycie się niewielkich żylaków oraz pajączków, które często są problemem kosmetycznym, ale czasem sygnalizują również istnienie poważniejszych zaburzeń krążeniowych. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu skleroterapii zazwyczaj wynika z kilku kluczowych wskazań.

     

    Skleroterapia jest zalecana osobom, które z przyczyn medycznych nie mogą lub nie chcą poddać się bardziej inwazyjnym metodom leczenia, takim jak operacja. Jest to metoda minimalnie inwazyjna, oferująca niewielkie ryzyko powikłań i szybką rekonwalescencję. Ostateczna decyzja o zastosowaniu skleroterapii powinna zawsze być poparta konsultacją z lekarzem specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta, stopień zaawansowania zmian żylakowych i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Jednak z uwagi na swoją skuteczność i minimalne ryzyko, skleroterapia pozostaje jednym z preferowanych sposobów walki z pajączkami i żylakami.

     

     

    Rodzaje skleroterapii – skuteczne metody usuwanie żylaków

     

    Skleroterapia to renomowana metoda, która zyskała uznanie jako skuteczne leczenie pajączków naczyniowych i żylaków przez specjalistów medycyny estetycznej i flebologii. Istnieją dwa główne rodzaje skleroterapii: pianowa i płynna.

    Skleroterapia płynna polega na wstrzykiwaniu specjalnego roztworu chemicznego do drobnych naczyń, których średnica jest mniejsza niż 1 mm. Wstrzyknięty roztwór prowadzi do uszkodzenia wewnętrznej ściany naczynek, co w konsekwencji powoduje ich zamknięcie i zanik.

     

    Skleroterapia piankowa to jedna z metod leczenia żylaków, w której lek jest podawany w formie piany zamiast płynu. Zabieg ten jest wykonywany po kontrolą ultrasonograficzną, jeśli dotyczy dużych pni żylnych takich jak żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa. Na monitorze ekranu można uwidocznić rozprzestrzenianie się piany wewnątrz naczynia żylnego co potwierdza, że zabieg przebiega prawidłowo. Po skleroterapii konieczne jest noszenie pończochy uciskowej o drugiej klasie ucisku.

     

    Metodę wytwarzania piany z leku wymyślił Tessarii, polega ona na dynamicznym przemieszczaniu mieszaniny leku i powietrza pomiędzy strzykawkami, które są połączone ze sobą za pomocą łącznika. Ważne jest zachowanie zalecanych maksymalnych dawek leku na jedną sesję zabiegową.

     

    Wybór odpowiedniego sposobu leczenia zależy od wielkości i zaawansowania żylaków, które maja być zlikwidowane. W przypadku naczyń o mniejszym rozmiarze zazwyczaj preferowana jest metoda płynna, ale to lekarz ostatecznie decyduje, która metoda zostanie użyta, na podstawie wywiadu i badania pacjenta.

     

    Skuteczność zabiegu zależy od wyboru odpowiedniej metody.

     

    Przebieg zabiegu skelroterapii

     

    Podczas zabiegu skleroterapii pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a lekarz wstrzykuje środek sklerotyzujący przy użyciu bardzo cienkiej igły. Aby środek farmakologiczny podawany był precyzyjnie lekarz używa specjalnie do tego przeznaczonych okularów kontrastujących lub specjalnego urządzenia oświetlającego naczynia krwionośne. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa od 30 do 60 minut, w zależności od liczby i wielkości leczonych żylaków. Po zabiegu, pacjent ma zakładaną pończochę uciskową o drugiej klasie ucisku.

     

     

    Najczęściej, aby całkowicie pozbyć się pajączków konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Kolejne nastrzykiwania na tej samej nodze wykonuje się po ok. 7-14 dniach.

     

     

    Zalecenia po skleroterapii

     

    Po zabiegu skleroterapii zaleca się noszenie wyrobów uciskowych w celu utrzymania prawidłowego przepływu krwi i zapobiegania powstawaniu nowych zmian. Przez pierwsze dni, pończochy uciskowe należy nosić również w nocy. Po zabiegu zalecany jest również krótki 30-minutowy spacer w celu rozprowadzenia środka wewnątrz naczyń, co umożliwia nam uruchomienie pompy mięsniowej łydki, która nazywana jest obwodową pompą sercową.

    Skleroterapia to mało inwazyjna metoda leczenia, dzięki której pacjent przechodzi krótki czas rekonwalescencji. Umożliwia to szybki powrót do codziennych aktywności. Należy unikać jednak korzystania z sauny, gorących kąpieli czy opalania się.

     

    Skleroterapia – efekty przed i po

     

    Sklerotarapia - efekty po 7 miesiącach od zabiegu

     

     

    Sklerotarapia - efekty po 3 miesiącach od zabiegu

     

     

    Sklerotarapia - efekty po 3 miesiącach od zabiegu

     

     

     

    Sklerotarapia - efekty po 2 miesiącach od zabiegu

     

     

    Możliwe powikłania po skleroterapii

     

    Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, zwłaszcza w rękach doświadoczonego lekarza. Po skleroterapii może dojść jednak do powikłań, przeważnie najczęstszym z nich jest reakcja alergiczna na użyty lek, jednak zazwyczaj jest to łagodne zjawisko, które ustępuje samoistnie. Inne potencjalnie niepożądane efekty to: krwiaki, przebarwienia, zasinienia oraz rzadko zakrzepica żył powierzchniowych. Mogą pojawić się również pajączki (teleangiektazje) wtórne określane mianem mattingu. 

    Możliwe negatywne skutki zabiegu mogą obejmować swędzenie skóry, powstawanie zmian krwiakowych, przejściowe przebarwienia, dolegliwości bólowe, reakcje alergiczne, nagromadzenie krwi w poddawanych terapii naczyniach, a także pojawienie się sieci małych naczyń w obszarze poddanym leczeniu.

    W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który wyjaśni wątpliwości i zbada pacjenta.

     

     

    Ile kosztuje zabieg? Cena skleroterapii

     

    Cena skleroterapii uzależniona jest od wielu zmiennych: między innymi czy zamykany jest główny pień żylny czy są to drobne naczynia żylne, odrozległości leczonych zmian naczyniowych, co za tym idzie od ilości zużytego preparatu i ilości sesji zabiegowych. Podczas pierwszej wizyty lekarz ustala plan leczenia i ewentualne koszty zabiegu.

     

     

    Przeciwwskazania do skleroterapii

     

    Gdy chodzi o skleroterapię, nie zawsze jest ona odpowiednia dla każdego. Istnieją pewne czynniki, które mogą stanowić przeciwwskazania do przeprowadzenia tej procedury. Na przykład, kobiety w ciąży, osoby z zaawansowaną niewydolnością żylną, chore na zakaźne schorzenia, bądź z niewydolnością serca oraz uczulone na stosowane w skleroterapii substancje, powinny zachować ostrożność. Przed podjęciem decyzji o skleroterapii ważne jest przeprowadzenie dokładnej oceny, aby uniknąć ryzyka powikłań.

     

     

    Skuteczność skleroterapii (usuwanie żylaków)

     

    Skleroterapia jest jedną z metod na pozbycie się żylaków. Prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu, doswiadczenie lekarza w stosowanej metodzie pozwala, osiągnąć zamierzone efekty zarówno pod względem komfortu życia jak również efektu estetycznego.

    Skleroterapia z użyciem piany często jest porównywana do innych nowoczesnych małoinwazyjnych metod takich jak ablacja laserowa, radiofrekwencja czy para wodana. Jest również alternatywą dla zabiegu operacyjnego. Wybór najlepszej metody zależy od indywidualnej oceny specjalisty. Skleroterapia często jest wybierana ze względu na mniejsze ryzyko i szybki powrót do zdrowia. Wiele badań wykazuje, że około 75-90% pacjentów jest zadowolonych z wyników po jednej serii leczenia.

     

     

    Czy skleroterapia boli?

     

    W większości przypadków, skleroterapia jest mało bolesna. Pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort w miejscu wkłucia, ale trwa to zazwyczaj krótko. Po zabiegu zaleca się unikanie gorących kąpieli, intensywnego wysiłku fizycznego oraz noszenie wyrobów uciskowych o drugiej klasie ucisku.

     


    Skleroterapia Gdynia – wykonaj w Centrum Medycznym Dykstas

     

    Skleroterapia w Gdyni – wykonaj w Centrum Medycznym Dykstas Centrum Medyczne Dykstas w Gdyni to jedna z klinik, gdzie można poddać się skleroterapii. Warto wybrać placówkę z doświadczonym personelem i nowoczesnym wyposażeniem.

     

     

        

     

        

     

     

    [1] Sudol-Szopińska I.,Błachowiak K.,Koziński P., (2006) Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej Medycyna Pracy 57(4):365-373

    [2] Lek. med. Krystyna Dykstas. (2011) „Manifestacje skórne w przewlekłej niewydolności żylnej, współczesne metody korekcji w świetle osiągnięć medycyny estetycznej" Podyplomowa szkoła medycyny estetycznej polskiego towarzystwa lekarskiego, Warszawa"