HomeChirurg naczyniowyskleroterapia

skleroterapia

Skleroterapia Gdynia – skuteczne leczenie żylaków

Szybkie tempo życia, powszechne stosowanie hormonalnej antykoncepcji, noszenie wysokich obcasów oraz obcisłych ubrań, predyspozycje genetyczne - to tylko niektóre z przyczyn powodujących wzrost zachorowań na przewlekłą niewydolność żylną, czyli żylaki. U współczesnych kobiet objawy kliniczne pojawiają się szybciej i są dużo bardziej nasilone. Na szczęście, obecnie leczenie żylaków kończyn dolnych podlega znaczącej poprawie i dynamicznym zmianom.


Pojawiły się nowoczesne metody lecznicze, takie jak skleroterapia (powszechnie nazywana przez pacjentów także „metodą piankową” ), EVLA (metoda laserowa) czy EVRF (metoda wykorzystująca energię fal radiowych), które zrewolucjonizowały tradycyjny sposób leczenia chirurgicznego żylaków (strippingu - chirurgicznego usunięcia głównego pnia żyły oraz niewydolnych pni żylnych; miniflebektomi - usunięcie niewydolnych odgałęzień żylnych).

 


Jaka metodę leczenia żylaków wybrać?

 

Nowoczesny sprzęt i fachowe ręce specjalistów stwarzają szerokie możliwości poprawy samopoczucia chorych, którzy chcą być leczeni nowocześnie, bezpiecznie i efektywnie. Dobry efekt kosmetyczny - bez szpecących blizn na nogach, jest to szczególnie istotne dla kobiet chcących cieszyć się z pięknego wyglądu nóg, niezależnie od wieku. 

 

Co ważne, skleroterapia oferuje szybki powrót do pełnej aktywności, mniejsze dolegliwości bólowe, małą ilość powikłań pozabiegowych, wysoki odsetek okluzji (zamknięcia) naczyń i bardzo dobrą akceptację procedury ze strony samych pacjentów.

 

Metoda skleroterapii zwłaszcza pianką, jest dobrą alternatywą dla nawrotowych żylaków. Zabieg ten w rękach wyszkolonego lekarza stanowi prosty, a jednocześnie mało obciążający sposób leczenia przewlekłej choroby żylnej dotyczącej mało estetycznych żył powierzchownych. Po zabiegu obliteracyjnym, skóra staje się gładka i wolna od żylaków, co ma duże znaczenie dla pacjentów pragnących poprawić estetykę swojego ciała.

 

 

Wskazania do skleroterapii
 

Wskazania do skleroterapii można podzielić na medyczne i kosmetyczne.

 

  1. W pierwszym przypadku wskazaniem są zaburzenia troficzne skóry oraz niewydolność w krążeniu żylnym.
  2. Kosmetyczne wskazanie istnieje dla wszystkich żylaków, a szczególnie dla pajączków i małych siateczkowatych żylaków, które przeszkadzają pacjentowi ze względów estetycznych.
  3. Oprócz tego istnieje kilka szczególnych wskazań do zastosowania leczenia obliterującego – skleroterapii, są to m.in. żylaki w okolicy owrzodzenia. Po zabiegu następuje szybsze gojenie się zmiany, jak również następuje szybszy zanik wypryskowych zmian skóry w obszarze żylaków.
  4. Skleroterapia może być również stosowana w leczeniu hemoroidów, chociaż nie jest to najczęściej stosowana metoda.

 

Jak przebiega zabieg skleroterapii?

 

Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków oraz innych niewielkich zmian naczyniowych, takich jak pajączki. Polega na podawaniu w światło żyły środka obliterującego (sklerozanta) w postaci płynnej lub w postaci piany. Procedura ta ma na celu zablokowanie zmienionych chorobowo naczyń żylnych o różnej średnicy, powodując ich zamknięcie, zwłóknienie i stopniowe zanikanie. Procedura efektem odpowiada chirurgicznemu usunięciu niewydolnego naczynia.

 


Bezpieczeństwo skleroterapii i możliwe działania niepożądane

 

Podobnie jak każda procedura medyczna, skleroterapia wiąże się z pewnym ryzykiem. Mogą wystąpić powikłania, takie jak reakcje alergiczne, powstawanie skrzepów krwi, czy odczyny zapalne. Jednak, dzięki doświadczeniu naszych specjalistów, ryzyko powikłań jest minimalne. Przed zabiegiem przeprowadzamy szczegółowe badania, aby upewnić się, że jesteś dobrym kandydatem do skleroterapii.

 

 

Zalecenia po zabiegu skleroterapii

 

Po przeprowadzonym zabiegu pacjent ma zakładaną pończochę uciskową o II klasie ucisku, którą nosi przez kilka dni, aby doszło do zamknięcia leczonego naczynia. W zależności od rozległości zmian naczyniowych, może być konieczne wykonanie serii zabiegów w odstępach czasowych.


Bezpośrednio po zabiegu zaleca się godzinny spacer, aby środek skleroterapeutyczny został równomiernie rozprowadzony we wszystkich naczyniach żylnych.
W kolejnych dniach wskazane jest codzienne spacerowanie. Nie zaleca się korzystania z basenu oraz należy unikać dużego wysiłku fizycznego.

 

W przypadku wystąpienia obrzęku kończyny dolnej wymagany jest kontakt z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

 


Skleroterapia – przeciwwskazania

 

 

 

Inne metody leczenia żylaków - EVLT i EVRF

 

To od lekarza zależy jaka metoda leczenia zostanie wykonana u danego pacjenta. Należy pamiętać, że obecne na rynku nowoczesne metody usuwania żylaków i pajączków wzajemnie się uzupełniają i mogą być stosowane jednocześnie. Począwszy od skleroterapii niewydolnych pni żylnych za pomocą EVLT lub EVRF, poprzez skleroterapię drobnych żylaków, odgałęzień żylnych głównych pni czy pajączków, a skończywszy na laseroterapii drobnych pajączków zbyt małych, aby zastosować skleroterapię.


Należy przy tym pamiętać, że nawet najbardziej wyrafinowane metody nie są pozbawione skutków ubocznych. Zatem tylko wykwalifikowany personel, niezawodny sprzęt oraz właściwie dobrana metoda korekcji - jest gwarancją uzyskania sukcesu, który przekłada się na zadowolenie pacjentów z własnego wyglądu przez wiele lat. 

 

 

Skleroteriapia żylaków i hemoroidów – Gdynia

 

Zapraszamy do Centrum Medycznego Dykstas gdzie oferujemy kompleksowe zabiegi skleroterapii. W naszej Klinice Medycznej korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu, aby zapewnić naszym pacjentom najlepszą opiekę i rezultaty. Nasz zespół lekarzy posiada bogate doświadczenie w przeprowadzaniu skleroterapii, co gwarantuje skuteczność i precyzję zabiegu.

 

 

Skleroterapia cena

 

Koszt skleroterapii zależy od wielu czynników, w tym od rozległości żylaków, liczby potrzebnych zabiegów i użytych materiałów. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat kosztów skleroterapii, zachęcamy do kontaktu z naszym Centrum Medycznym w Gdyni.