Jest produktem beztlenowych, Gram-dodatnich bakterii Clostridium botulinum, popularnie nazywana jadem kiełbasianym. Mechanizm działania polega na porażeniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez fragmentację białka SNAP-25 (synaptosomal protein) potrzebnego do uwalniania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych w efekcie czego mięśnie ulegają rozluźnieniu, a zmarszczki wygładzeniu. W medycynie estetycznej wykorzystuje się toksynę botulinową typu A.
Toksyna botulinowa jest polipeptydem zbudowanym z łańcuchów lekkich (L) i ciężkich (H), połączonych termicznie mostkiem dwusiarczkowym, którego rozerwanie powoduje utratę właściwości neurotoksyny. Dlatego też, aby tego uniknąć toksyna musi być przechowywana w odpowiedniej temperaturze oraz bardzo starannie rozpuszczana w celu zachowania dwułańcuchowej integralności molekuły.
Niewłaściwe obchodzenie się z preparatem toksyny przed iniekcją, może spowodować zerwanie delikatnych mostków dwusiarczkowych, a tym samym niemożliwy staje się transport łańcucha L do miejsca działania, co powoduje, że cząsteczka toksyny staje się nieaktywna i traci właściwości.
Od wielu lat toksynę botulinową stosuje się w leczeniu różnych schorzeń między innymi nadpotliwości (ręce, pachy, stopy), migreny, skurczu powiek, zeza, ślinotoku, bolesnych skurczach mięśni szyi, nietrzymania moczu oraz u pacjentów z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami neurologicznymi.
W medycynie estetycznej wykorzystywana jest do niwelowania zmarszczek:
Jakiekolwiek efekty uboczne związane z użyciem toksyny botulinowej mają charakter przejściowy. Może to być niewielki siniak i obrzęk w miejscu podania, który szybko ustępuje. Nieznaczne asymetrie zmarszczek, które mogą być skorygowane dodatkowym dostrzyknięciem preparatu.
Efekty zastosowania toksyny botulinowej widoczne są już po 2-4 dniach od momentu podania. Pełen efekt terapeutyczny jest widoczny po 7-10 dniach po wykonaniu zabiegu. Działanie toksyny utrzymuje się średnio 6 miesięcy, po tym okresie stopniowo wraca mimika twarzy.
Iniekcję z toksyny botulinowej można powtórzyć po całkowitym wygaśnięciu jej działania zwykle 6-8 miesięcy. Należy mieć świadomość, że może dojść do powstania przeciwciał przeciw toksynie, dlatego też nie należy wykonywać zabiegu zbyt często przed upływem 3 miesięcy. Jednocześnie należy stosować najniższe dawki w odniesieniu do danego obszaru poddanego zabiegowi.
Zastosowanie pojedynczej dawki toksyny wokół mięśnia okrężnego oka powoduje znaczną korektę zmarszczek kąta zewnętrznego oka, ponieważ mięsień okrężny oka nigdy nie powraca do swojej masy wyjściowej.
Umów sie na konsultację oraz zabieg do Centrum Medycznego Dykstas w Gdyni.