HomeChirurg naczyniowylaserowe leczenie żylaków - EVLT

laserowe leczenie żylaków - EVLT

metoda usuwania żylaków o 98% skuteczności

Spis treści

     

    EVLT jest skrótem od pierwszych liter z języka angielskiego - Endovenous Laser Treatment. Metoda ta po raz pierwszy została przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych w 2002 i zyskuje z każdym rokiem na popularności. Zapewnia pacjentom leczenie w sposób nowoczesny, metodami małoinwazyjnymi, dzięki którym mają szansę na ciągłość aktywności zawodowowej oraz krótki okres rekonwalescencji.


    Metoda EVLT polega na zamknięciu niewydolnego naczynia wprowadzonym do niego włóknem leserowym, na końcu którego jest emitowana wiązka światła laserowego. Dzięki temu naczynie jest zamykane w sposób termiczny.

     

     

    Przygotowanie do zabiegu EVLT - laserowego usuwania żylaków 

     

    Przed zabiegiem EVLT należy wykonać i przedstawić lekarzowi nastepujące badania krwi:

     

    Przeciwwskazania do zabiegu EVLT

     

     

     

    Jak wygląda zabieg laserowego leczenia żylaków EVLT?

     

    Przed samym zabiegiem wykonuje się badanie USG dopplerowskie, podczas którego mapuje się niewydolne naczynia żylne, zaznacza niewydolne perforatory i niewydolne dopływy żylne. Następnie po wprowadzeniu włókna laserowego, wykonuje się (nadal pod kontrolą USG) miejscowe znieczulenie.

     

    Podanie znieczulenia ma istotne znaczenie nie tylko ze względu na sam efekt znieczulający, ale również ze względu na to, że otaczający żyłę „płaszcz wodny” zapobiega przegrzaniu, a tym samym uszkodzeniu otaczających tkanek i biegnących w pobliżu nerwów. Przyczynia się dodatkowo do obkurczenia żyły, a także polepsza kontakt włókna laserowego ze ścianą żyły.

     

    Następnie uruchamia się laser, który emituje energię cieplną bezpośrednio do ściany żyły. Ciepło to powoduje obkurczenie i zamknięcie żyły. Po zakończeniu zabiegu, włókno lasera jest usuwane, a na skórę nakładany jest opatrunek.

     

    EVLT jest zwykle wykonywany ambulatoryjnie, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

     

     

     

     

    Jak długo trwa zabieg EVLT?

     

    Czas zabiegu laserowego jest różny może trwać od pól godziny do godziny, a nawet i dłużej. Jest to uzależnione od długości niewydolnego pnia żylnego, jak również od ilości i rozległości niewydolnych gałęzi.

     

     

     

     

    EVLT - zalecenia po zabiegu

     

    Po zabiegu zakładany jest opatrunek oraz pończocha uciskowa o drugiej klasie ucisku.

    Pacjent musi nosić pończochy uciskowe przez określony czas, aby wspomóc proces gojenia.

    Wskazany jest krótki spacer, który zalecany jest w kolejnych dniach (do ustalenia z lekarzem). 

     

     

     

    Jak długo trwa rekonwalescencja?

     

    Po przebytym zabiegu EVLT nie jest konieczne zwolnienie lekarskie, jest ono jednak kwestią indywidualną, należy bowiem rozpatrzyć charakter wykonywanej przez pacjenta pracy, czy np. pracuje fizycznie lub, czy dźwiga ciężary. Zabieg z reguły nie wyklucza pacjenta z aktywności zawodowej, jest to jednak uzależnione od różnych czynników, między innymi: od rozległości zabiegu oraz bólu pozabiegowego.

     

    Czas rekonwalescencji jest różny, zależy on od rozległości usuniętych żylaków, wieku pacjenta, zdolności regeneracyjnych organizmu. Jeśli zamykany był główny pień żylny (żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa) rekonwalescencja powinna przebiegać dość szybko, natomiast jeśli usuwane były dodatkowe sploty żylne, wówczas gojenie może być nieco dłuższe.

     

    Dlatego tak istotne jest, aby pacjenci zgłaszali się po zauważeniu pierwszych objawów niewydolności żylnej, zamiast czekać, aż problem stanie się bardziej nasilony, a żylaki zaczną wyraźnie wystawać nad powierzchnię skóry i dawać objawy kliniczne. Wczesna interwencja może umożliwić skuteczniejsze leczenie, minimalizując dyskomfort i poprawić jakość życia pacjenta.

     

     

    Laserowe leczenie żylaków EVLT - efekty 

     

    Skuteczność procedury EVLT sięga według różnych doniesień naukowych 98% i ma przewagę nad tradycyjnym zabiegiem operacyjnym. Efekty zabiegu są uzależnione od wielu zmiennych i nie są identyczne u każdego pacjenta. Na ten stan rzeczy ma wpływ wiek pacjenta, tryb życia, stan zdrowia oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

     

     

    Jak szybko pojawiają się efekty?

     

    Natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu wielu pacjentów zauważa znaczną poprawę w dolegliwościach związanych z żylakami, takich jak ból, uczucie ciężkości lub obrzęki.

     

    Pełne efekty przeprowadzonego zabiegu EVLT mogą jednak wymagać czasu, nawet kilku tygodni lub miesięcy. Taki okres wynika z potrzeby organizmu pacjenta na regenerację oraz wchłonięcie zlikwidowanych naczyń żylnych. W każdym przypadku kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej oraz regularne planowanie wizyt kontrolnych.

     

     

    Jak długo utrzymują się efekty?

     

    Prawidłowo przeprowadzany zabieg lserowy powinien na trwale zamknąć niewydolne naczynie żylne. Istnieje jednak ryzyko neowaskularyzacji, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych. Wówczas drobniejsze naczynia żylne można zamykać zabiegami skleroterapii (SPRAWDŹ: sklerotarapia). 

     

     

    Czy laserowe usuwanie żylaków boli?

     

    Zabieg laserowy EVLT nie wymaga znieczulenia ogólnego, jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

     

    Pacjent może poczuć pierwsze wkłucie podczas podawania znieczulenia miejscowego, ale sam zabieg nie powinien być bolesny. Kolejne wkłucia są przeprowadzane już w obszarze, w którym środek znieczulający działa. Jeśli jednak pacjent odczuwa dyskomfort podczas laserowego usuwania żylaków, podawane są dodatkowo dożylnie leki uśmierzające ból.

     

     

    Czy metoda jest bezpieczna, czy mogą pojawić się skutki uboczne?

     

    EVLT (Endovenous Laser Treatment) jest stosunkowo bezpieczną procedurą stosowaną do leczenia żylaków. Jednakże, jak każda procedura medyczna, może być związana z pewnymi potencjalnymi skutkami ubocznymi. Po zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort w postaci ciągnięcia lub ograniczenia ruchu, może też pojawić się ból w miejscu przeprowadzonego zabiegu, jest to aspekt indywidualny. W takich sytuacjach stosowane są środki przeciwbólowe. Po zabiegu mogą również pojawić się siniaki, stwardnienie skóry, wyczuwalne zgrubienia lub przebarwienia, które po pewnym czasie ustępują.

     

     

    Zapraszamy do rezerwacji terminu wizyty w Centrum Medycznym Dykstas w Gdyni.