HomeChirurg naczyniowyUSG Doppler

USG Doppler

USG Doppler Gdynia

Spis treści

     

    Choroby tętnic i żył, niewykryte w odpowiednim stadium, mogą nieleczone prowadzić do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej.

     

     

     

    Czym jest USG Doppler?

     

    USG Doppler, badanie dopplerowskie to nieinwazyjna metoda obrazowania naczyń krwionośnych, zarówno tętnic jak i żył. W metodzie tej wykorzystuje się tzw. efekt Dopplera, dzięki któremu można uwidocznić kierunek oraz prędkość przepływu krwi w naczyniach żylnych i tętniczych. Chodź tłumaczenie tego zjawiska może być ciężkie, spotykamy się z nim w życiu codziennym.

     

    Efekt Dopplera jest zjawiskiem fizycznym, w którym wykorzystywana jest różnica częstotliwości fali wysyłanej przez źródło oraz częstotliwości fali rejestrowej przez obserwatora, który porusza się względem tego źródła. Wyobraźmy sobie, że stoimy przy torach i nadjeżdża pociąg. Kiedy pociąg zbliża się do nas, dźwięk jego gwizdu wydaje się wyższy, gdy pociąg odjeżdża, dźwięk ten staje się niższy. To właśnie efekt Dopplera. Dzieje się tak dlatego, że gdy pociąg się zbliża, fale dźwiękowe są ściskane, co zwiększa ich częstotliwość (odbieramy je jako dźwięk wyższy). Gdy pociąg się oddala, fale te są rozciągane, co zmniejsza ich częstotliwość (odbieramy je jako dźwięk niższy).

     

    W przypadku badania USG Doppler głowica aparatu do USG wyposażona jest w kryształy piezoelektryczna generujące fale ultradźwiękowe , które rozchodzą się wewnątrz tkanek organizmu i na granicy danego ośrodka ulegają odbiciu, a następnie wracają do odbiornika i w konsekwencji zostają przetworzone przez specjalne oprogramowanie i przedstawione w formie graficznej.

     

     

     

    W jakim celu przeprowadza się badanie USG Doppler?

     

    Centrum Medyczne Dykstas oferuje badanie USG Doppler, które jest nieinwazyjnym badaniem służącym do obrazowania naczyń i przepływu krw za pomocą ultradźwięków.

     

    Badanie Dopplera żył kończyn dolnych pozwala na określenie kierunku przepływu i prędkości krwi. Dzięki badaniu USG Doppler można zobrazować miejsca utrudnionego przepływu krwi (z powodu zwężenia tętnic przez blaszki miażdżycowe) lub refluks żylny (z powodu niewydolności zastawek żylnych).

     

    Badanie umożliwia wykrycie wielu schorzeń, takich jak:

     

    USG Doppler wykorzystuje się również do mapowania naczyń żylnych przed zabiegami mało inwazyjnymi, takimi jak EVLT (laserowe leczenie żylaków).

     

     

     

    Zalety badania USG Doppler

     

    USG Doppler nie ma skutków ubocznych, można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży czy pacjentów, którzy mają implanty metalowe. Podczas badania nie stosujemy kontrastu, tak jak w przypadku innych metod obrazowania naczyń (takich jak angio-TK czy arteriografia naczyń). Podanie kontrastu może być u pacjentów uczulonych przyczyną wstrząsu. W badaniu USG Doppler pacjent nie jest narażony na promieniowanie, tak jak ma to miejsce w przypadku wykorzystywania badania rentgenowskiego lub badania tomokomputerowego.

     

     

    Wskazania do wykonania Badania USG Dopplerowskiego

    W zależności od zgłaszanych przez pacjenta objawów wykonuje się USG Doppler układu tętniczego lub układu żylnego.

     

     

    Dzięki ultrasonografii Dopplera jesteśmy w stanie również ocenić ukrwienie widocznych guzów i ocenić ich charakter: łagodny lub nowotworowy.

     

     

     

    Jak przygotować się do badania USG Doppler?

     

    USG Doppler nie wymaga specjalistycznego przygotowania się do badania. Jedynie w przypadku badania aorty pacjent powinien być na czczo, ponieważ po spożyciu pokarmu ocena aorty oraz tętnic trzewnych może być utrudniona w związku z zalegającym w jelitach gazem.

     

     

     

    Przebieg badania USG Doppler (doppler żył kończyn dolnych / doppler nóg) 

     

    Badanie USG Doppler kończyn dolnych w Centrum Medycznym Dykstas przeprowadzane jest dwuetapowo. Pierwszy etap badania wykonywany jest w pozycji leżącej, w której oceniane są żyły głębokie i powierzchowne pod kątem zmian zakrzepowych. W drugiej części badania, w pozycji stojącej lekarz ocenia wydolność zastawek żylnych zarówno w układzie żylnym głębokim jak i powierzchownym.

     

     

     

    Przebieg badania USG Doppler (doppler tętnic szyjnych i tętnic kręgowych)

     

    Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, z lekko odchyloną głową oraz niewielkim skrętem, tak by zapewnić lepszy dostęp do tętnic szyjnych. W badaniu ocenia się naczynia w przekroju podłużnym i poprzecznym, sprawdza się średnicę naczyń oraz obecność widocznych blaszek miażdżycowych, mierzona jest ich długość i szerokość. Dzięki badaniu USG Doppler obrazujemy prędkość przepływu krwi w tętnicach szyjnych i miejscach największego zwężenia przez blaszki miażdżycowe. Na podstawie uzyskanych wyników możliwa jest ocena oraz stopień zwężenia badanych tętnic.

     

     

     

    Doppler w ciąży

     

    Badanie USG Doppler jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Za pomocą tego badania możemy w łatwy i szybki sposób ocenić przepływ krwi w łożysku oraz pępowinie. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej.

     

     


    Badanie USG Doppler – przeciwwskazania

     

    Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do badania USG Doppler. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne i może być wykonywane również u kobiet w ciąży. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy mamy otwarte rany lub poparzenia należy zachować sterylne warunki i jałowość głowicy, za pomocą której wykonuje się badanie, aby nie zakazić badanego obszaru.

     


    USG Doppler Gdynia – cena

     

    Koszt badania USG Doppler w Centrum Medycznym Dykstas może różnić się w zależności od przypadku. Warto skonsultować się z placówką medyczną w celu uzyskania dokładnych informacji na temat cen i dostępności terminów.